Chlieb prváčik z Droždíka

Ani neviem ako ma napadlo nazvať chlieb prváčik . Je takmer polnoc som celkom unavená , no zrejme mám v sebe ešte veľa zážitkov, radostí z celého dňa, že sa mi ešte nedá spať a spisujem recepty a hľadám názvy.  Tak chlebiky z Droždika budú pomenované ako žiaci v škole. Pekne postupne.

Pri zakladaní Droždika už bolo zrejmé, že sa s ním bude ako s cestom výborne pracovať . Poddajné jemné elastické cesto. Aj pri nižšej hydratácii pekne pracuje a pri vyššej zase nie je také “utekajúce” pomedzi prsty, ale pekne drží tvar.

Prvý chlieb Prváčik bude s nižšou hydratáciou.  Vhodný pre začiatočníkov. Vhodný pre tých čo len skúšajú, ale výsledok sa im určite podarí.

Na chlieb Prváčik budete potrebovať :

150g Droždíka

400g pšeničnej hladkej T650 alebo “obyčajnej” 00

270g voda

8g soľ

(8g cukor alebo med) – nemusí byt

20g olej

1kl mletej rasce

Všetko spolu zamiesiť, nechať kysnúť 2-2,5 hodiny , potom stočiť do bochníka a znovu nechať podkysnúť ešte 60min.

Zapnúť rúru na 250st. Po vložení znížiť na 230st na 15min, 200st ešte pekne dopiect 20min. Pred pečením  a po upečení môžete postriekať vodou povrch chleba.

Po upečení nechať vychladnúť na mriežke.

Nezabudnúť buď ďalej Droždík nakŕmiť v pomere 1:0,5:1, aby ste mali pripravený na ďalšie pecenie chlebika Druháčika alebo uložiť do chladničky a poznačiť si kedy bol nakŕmený.

 

 

 

 

Jeden komentár k “Chlieb prváčik z Droždíka”

  1. Ahoj Zuzko, jsem ráda, že jsem našla tvoje stránky. Vyzkoušela jsem založit Droždík, Pekla jsem Prváčik i Druháčik, ale zatím se mi moc nedaří – první jsem zřejmě překynula, tak byl spíš placatý, ale chuťově dobrý. Druhý jsem taky časově překombinovala, tak jsem nechala kynout těsto v lednici, pak jsem večer už nestihla upéct, tak znovu šel do lednice v ošatce. Ráno jsem nechala vykynut v mírně zahřáté troubě, krásně nakynul, ale mám vždy problém vyklopit z ošatky, tak se mi tentokrát zase rozjel do šířky, ale chuťově výborný. Má velká oka. Myslíš, že je to tím, že kynul moc dlouho?
    Tak uvidím, jak dopadne Třeťák. Já to nevzdám 🙂 Ještě jednou díky za tyto stránky a přeji, ať se ti daří

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *