Ozdravenie kvásku

Ozdraviť kvások netreba len keď už je zle nedobre. Kvásku občas veľmi dobre padne také ozdravenie. Wellness pobyt von z chladničky . Ja ozdravujem pri zmene ročného obdobia. Vtedy kolíše teplota vzduchu vonku aj doma a ten náš kvások to cíti.

Kedy viete, že je vhodné už kvások ozdraviť ?

  • Kvások nevonia , cítiť acetónovo
  • Napovrchu kvásku v chladničke sa objavilo viac vody a kvások je riedky
  • Rozkvas trvá dlhšie ako obvykle
  • Striedka po prekrojeni je hutná a mokrá
  • Váš vnútorný pocit vám napovedá, že je čas na ozdravenie
  • Striedka je nepravidelná , veľké oká striedajú malé, alebo je v striedke jaskyňa (to však moE znamenať aj zlé stáčanie cesta do ošatky)

Každopádne kvások sa dá zachrániť. Dá sa ozdraviť. A ako na to ? Hlavne trpezlivo. On to zvládne.  Ozdravovanie trvá 3 dni.

Z vášho materského kvásku si odoberiete 1kl kvásku. Ozaj viac nie je potrebné.

Do čistej misky/pohára – priesvitné aby bolo, aby ste videli bublinky (v plastovej miske pri pohľade zhora na kvások nič neuvidíte) nalejete 30g vody,

pridáte kvások a rovnaké množstvo múky ako vody, čiže 30g múky, akou ste aj doteraz kvások kŕmili. Žiadna zmena v múke.

Zamiešajte , ostane vám hustý kvások. HUSTÝ. Ešte raz HUSTÝ. Tak je to správne.

Zakryjete fóliou, či položíte vrchnák len (neuzavrieť, len položiť). A necháte na linke.

O 12/24hod hodín z tohto kvásku opäť odoberiete len 1 kl do nového čistého pohára. Znovu dokŕmite 30g vody a 30g múky a zamiešate. Zbytok vyhodíte. Nesnažte sa „škrečkovať“,  že ten „starší“ kvások odložíte a na niečo použijete. Vydržte a počkajte si na ten nový ozdravený.

To rozmedzie 12-24 hod uvádzam zámerne. Ak máte pocit, že kvások ozaj treba od zakladov ozdraviť, kŕmiť ho treba každých 12 hodín po dobu 3 dní. Zakaždým zarobiť nový do novej misky/pohára.

Ak kvások „len chcete nabudiť“ alebo len tak mu dopriať „weekendový wellness“ stačí ozdravovať každých 24hodin tiež 3 dní.

Ak vám kvások odspodu už veselo bublinkuje a rastie, dodržať treba tie 3 dní.

Na tretí deň večer môžete posledný krát nakŕmiť aj viac ak máte pocit, že chcete mať kvásku viac. Tak nakŕmite 50+50 , nechajte naštartovať a keď ozaj ste si istí jeho znovuzrodenim a silou, tak kvások pochváliť, uzavrieť a odložiť do chladničky.

Kváskom nech sa darí!

28 komentárov k “Ozdravenie kvásku”

  1. Pani Zuzka ,je to fajn dať takúto radu,ja som tiež musela kvások ozdraviť práve poaľa vašej rady a je fajn.Ešte raz ďakujem

  2. Zuzka pozdravujem. Mam matersky kvasok razny. Ako ho mam pretransformovat do psenicneho. Ak to dobre chapem budem postupovat rovnako ako tu ale budem davat psenicnu muku.. je to tak….

    1. Dobrý deň. Áno. Akurát treba dávať viac múky v pomere k vode. Napríklad 30 múka a 20 voda. Pšenica inak saje vodu a kvások musíte mať stále tak tuhý ako ste zvyknutá pri raznom. Podotýkam že vám kvások dlho nevydrží, rád sa kazí a slabne rýchlo . Takže skôr ho použiť keď ozaj niečo chcete z pšeničného kvásku alebo potom vhodnejšie je Lievito madre. Je to tuhý kvas a neporovnateľne dlhšie a stabilnejšie vydrží.

  3. Dobry den, chcem sa spytat pred 6 dnami som si zalozila kvasok, tento kvasok som mala vo velmi velkej a sirokej sklenici, na 3 den bol kvasok velmi riedky a zapachal. .. na 4 den rano som mu spravila ozdravovaciu kuru, (do novej mensej sklenicky som odobrala zo stareho 1PL a pridala 50g muky a vody) – uz po prvom dni bol viditelne bublinkovejsi, hustehsi… takto som to zopakovala este 2x (cize 3x).. chcem sa spytat ci mi poradite ako mam dalej pokracovat. Velmi pekne dakujem.

    1. Kvasok kŕmiť ďalej denne 20 muka a 20 voda ak je kvasku veľa treba odobrať (z toho odobratého môžete robiť palacinky lievance foccacciu ) na cca piaty deň môže kvasok do chladničky ale stále denne vybrať a nakŕmiť nechať na linke po nakrmeni aspoň 90min naštartovať , zatvoriť a zase do chladničky . Aspoň aby mal kvasok tých 12 dni minimálne tak treba kŕmiť denne. Potom už len keď budete piecť stačí nakŕmiť. Alebo raz za 7 dni.

      1. Velmi pekne dakujem 🙂 kemila som tak ze rano o 7:00 a potom za 12 hodin, ked som ho ozdravovala.. mam aj teraz tak alebo staci raz za den? 🙂 a este treba zmenit muku alebo mozem stale tou istou? Moc ste mi pomohli. Dakujem!

  4. Dobrý den, prosím o radu, začala jsem omlazovat kvásek, chleby mám pořád bez bublin a těsto není moc pružné. Ale pořád nevím, jestli při omlazování kvásku může být kvásek spadený a dodržuje se krmení po 12 – 24hod nebo se musí znovu nakrmit jakmile má čepičku i třeba po 5hod ? A ještě, když berete už silný kvásek z lednice na rozkvas do chleba, tak tu lžičku kvásku napřed nakrmíte a odeberete znovu 1lžičku a teprve z ní uděláte rozkvas nebo uděláte rozkvas hned z 1 lžičky z kvásku z lednice? Děkuji

  5. Dobrý deň, už sa pokúšam kvaskovať dlhšiu dobu a teraz som prišla na problém s materským kváskom. Dokrmovala som ražnou celozrnnou. Dá sa prejsť nejak na kŕmenie ražnou chlebovou alebo si radšej založiť nový kvások?? A mohli byť pre toto moje chlebíky chuťovo fajn ale trochu tuhé?

    1. Katka nie je problém prejsť na dokrmovanie raznou hladkou … ak to tak chceš treba 3dni kŕmiť len hladkou raznou akoby si ozdravovala kvasok . Ale dôvod že je chlieb tuhý nemalo nič s CZ múkou.

      1. Zuzka ďakujem za odpoveď. Teda skúsim kŕmiť tri dni novou múkou. Nechať ho rozbehnúť na linke či v chladničke? A kde teda môže byť problém, chlebík je fajn len na druhý deň je tvrdý.

  6. Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, čo robiť,ak môj kvások po odobratí a nakŕmení po 6 hodinách už skoro prekysol v horčicovom pohári. Najskôr som dala na chladnejšie miesto, nepomohlo a potom, už bol prilepený o viečko, tak som dala do chladničky. Asi bolo príliš teplo v izbe. Urobila som dobre?Zachránila som ho?Alebo čo urobiť teraz?

    1. Pri ozdravovani ma byt kvasok stále na linke v chladničke sa hybernuje spomaľuje a nefungujú procesy tak akoby mali … keď prekysne tak rýchlo začne aj klesat ? Či stále rastie ? Ak mate teplo tak kŕmiť 2x denne po dobu 3 dni

      1. Ja keď som o 2 ráno videla, ze už je nalepený na víčku, tak som ho dala do chladničky,tam klesol. Chlebík som piekla, podaril sa. A mám ho pri nakŕmení preložiť do väčšieho sklíčka?

  7. Dobrý deň, mám stále problém s Lievitom, pečivo, ktoré upečiem je vždy nakyslasté. Aj samotný kvások je kyslastý, vôňu aj farbu má peknú. Piekla som aj viackrát do týždňa, takže stále som ho prikrmovala. Aj pred pečením si ho nakrmim niekedy aj 2-3krát, aby malo čo najneutrálnejšiu chuť, ale kysnutím znova naberie na tej kyslosti. Neviem čo s tým, kváskujem len od mája, pečivo býva pekné, nakysnuté, ale kyslé. Poradíte mi prosím? Ďakujem veľmi pekne za rady.

    1. Neviem koľko kvasku dávate do cesta možno je ho veľa a to spôsobuje kyslosť .. alebo mate príliš dlho niektorú dobu kysnutia … treba skúsiť ubrať z gramov rozkvasu alebo menej nechať kysnut alebo oboje …

  8. Dobrý deň,
    mala som som super LM. no počas prázdnin som mu málo venovala pozornosti a mi nepracuje ako má – po nakrmení malo bublinkuje. mám odložené sušené LM. ozdraviť ho môžem ako RK ? ďakujem

  9. Zuzanka ďakujem za tento skvelý príspevok, dlho som sa snažila po dovolenke ozdraviť kvások, ale nebolo to stálo ono, až po Vašich radách sa fantasticky naštartoval a chlebík už je mňamkový… Ďakujem.❤

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *