Slimák africký – chov

Chov slimáka afrického nie je náročný, práveže je to zvieratko vhodné aj pre menšie deti, aby sa naučili starostlivosti a zodpovednosti. Je vhodný aj pre alergikov.

Slimák africký – achatina je suchozemské zviera. Pochádza z Afriky a v porovnaní so slimákmi, ktoré poznáme u nás z voľnej prírody

je tento slimák – achatina, omnoho väčší, môže dorásť do veľkosti ulity 12-20cm. A dožíva sa 5-7 rokov podľa starostlivosti.

Chov tohto slimáka je vhodný v teráriu

alebo v priehľadnom plastovom boxe, ktorý má ale vrch priedušný so sieťkou alebo s dostatočným vetraním, veľkosť terária závisí od počtu chovaných slimákov.

Lepšie je chovať dvoch a viac, nie len jedného. Chov je vyhovujúci pri bežnej izbovej teplote (okolo 22st v zime) Nezabúdajte, že v teráriu musí byť vždy dostatok čerstvého vzduchu, takže je potrebné zabezpečiť vetranie. V plastovom boxe nestačí len vyvŕtať dierky na vzduch, je to málo. Radšej navrch položiť mriežku. Alebo si zaobstarať originál platový box ako faunárium. (foto net)

Terárium treba udržiavať čisté, každý deň odstráňte zvyšky potravy. Približne raz za dva mesiace vymeňte substrát a terárium umyte čistou vodou.

Vhodným substrátom na dno terária je kokosová drť (t.j. lignocel). Ako substrát neodporúčame používať vykopanú zeminu z lesa či záhrady, v ktorej môžu byť prítomné parazity, baktérie atď. Substrát čiže podstieľka má byť vlhká pozor nie mokrá.  Vrstva substrátu by mala byť pomerne hlboká, aby sa v ňom slimáky mohli zahrabať. V teráriu by nemala chýbať veľká nádoba s vodou, v ktorej sa slimáky môžu kúpať. (keramická ťažšia miska).

Do terária nepatria kamene, mohli by si ublížiť na ulitu – praskla by. Pridať môžete konár s machom alebo kus dreva. Ale nie je to potrebné.

V teráriu musí byť vždy k dispozícii zdroj vápnika, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu dostatočne pevnej ulity slimákov. Najlepším zdrojom vápnika je sépiová kosť, je pre ne životne dôležitá a potom budú krásne rásť na veľké slimáky s pevnou ulitou.

Ako krmivo je vhodná zelenina a ovocie, hlavne listová zelenina, napr. šalát, špenát, potom uhorky, z ovocia mrkva, jablko, hruška, melón. Pokiaľ takúto stravu zabezpečíte a budete v teráriu udržiavať vlhkosť, tak vodu na pitie nie je nutné podávať zvlášť. Pozor však na druhy zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú väčšie množstvo kyseliny citrónovej alebo šťavelovej. Paradajky neodporúčam dávať.  Ja občas pridávam na obohatenie stravy sušené krmivo pre akváriové rybičky vhodné sú gamarusy alebo daphnie.

Ak majú achatiny nevhodné podmienky, zaviečkujú sa v ulite a dlhší čas ich nevidíte vyliezť.  V takom prípade je treba pokúsiť sa o zlepšenie životných podmienok, slimáky potom treba umyť vo vlažnej čistej vode a po pár minútach by mali z ulity opäť vyliezť. Nikdy ich neumývajte ničím iným okrem čistej vody.

Pri manipulácii, obzvlášť pri vyberaní z terária, dávajte pozor, aby ste ich nevytrhli z ulity. Nechytajte ich za ulitu, ale keď sú prilepený na skle tak sa pokúste uvolniť ich nohu od skla miernym dotykom, ale nikdy ich neťahajte nasilu. Je to pre ne nepríjemné, môže to byť bolestivé. Zdravotné problémy môžu súvisieť aj s napadnutím rôznymi druhmi parazitov.

Slimáky druhu achatina sú hermafroditi, takže každému jedincovi sa v tele tvoria aj samičie pohlavné bunky (vajíčka) aj samčie pohlavné bunky (spermie). U tohto druhu však nedochádza k samooplodneniu, takže ak chcete odchovať potomstvo, musíte si zabezpečiť aspoň dvoch slimákov, ktorí si vymenia spermie. Oplodnené vajíčka kladú do substrátu a ďalej sa o ne nestarajú. Ak vajíčka necháte pri rodičoch, časom ich zožerú.

Vajíčka je dobré preniesť do samostatnej nádoby

ja som ich preložila najskôr do 0,7dcl pohára a neskôr do 5 litrového vystlaného lignocelom a prekryť ich tenkou vrstvou tohto substrátu. navrch som dala tenkú gázu preto aby po vyliahnutí neušli preč a ľahko z pohára, ale aj pre dostatočné vetranie.  Po niekoľkých cca 14 – 16 dňoch by sa mali vyliahnuť malé slimáky. Samozrejme je dôležitá starostlivosť .

V prvých dňoch života nepotrebujú kŕmiť, živia sa škrupinou vajíčka, z ktorého sa vyliahli, preto škrupinu neodstraňujte.

Potom sa živia rovnakou potravou ako dospelé jedince, pričom je opäť veľmi dôležité nezabúdať poskytnúť im zdroj vápnika a občas orosiť steny pohára vodou. Počet vajíčok sa pohybuje v stovkách, takže z vajíčok stačí ponechať len časť a z vyliahnutého potomstva len najzdatnejšie jedince.

xxx

 

4 komentáre k “Slimák africký – chov”

  1. Dobrý deň.
    S deťmi rozmýšľame nad chovom slimákov. Chcela by som sa opýtať aké veľké terárium potrebujú a ako rýchlo vyrastú.
    Ďakujem

  2. Dobrý deň ja mám menší problém s ulitou 🤷🏽‍♀️ Vyberám ho tak ako ste písala kvôli tomu že sa bojím aby som mu neuškodila.. ale dole pri nohe som si všimla že je ulita mäkká a jemne nalomená, bojím sa čo to môže byť ja som si istá že som jej nijak neuškodila ja 🤍

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *