Slimák africký – chov

Chov slimáka afrického nie je náročný, práveže je to zvieratko vhodné aj pre menšie deti, aby sa naučili starostlivosti a zodpovednosti. Je vhodný aj pre alergikov.

Slimák africký – achatina je suchozemské zviera. Pochádza z Afriky a v porovnaní so slimákmi, ktoré poznáme u nás z voľnej prírody

je tento slimák – achatina, omnoho väčší, môže dorásť do veľkosti ulity 12-20cm. A dožíva sa 5-7 rokov podľa starostlivosti.

Chov tohto slimáka je vhodný v teráriu

alebo v priehľadnom plastovom boxe, ktorý má ale vrch priedušný so sieťkou alebo s dostatočným vetraním, veľkosť terária závisí od počtu chovaných slimákov.

Lepšie je chovať dvoch a viac, nie len jedného. Chov je vyhovujúci pri bežnej izbovej teplote (okolo 22st v zime) Nezabúdajte, že v teráriu musí byť vždy dostatok čerstvého vzduchu, takže je potrebné zabezpečiť vetranie. V plastovom boxe nestačí len vyvŕtať dierky na vzduch, je to málo. Radšej navrch položiť mriežku. Alebo si zaobstarať originál platový box ako faunárium. (foto net)

Terárium treba udržiavať čisté, každý deň odstráňte zvyšky potravy. Približne raz za dva mesiace vymeňte substrát a terárium umyte čistou vodou.

Vhodným substrátom na dno terária je kokosová drť (t.j. lignocel). Ako substrát neodporúčame používať vykopanú zeminu z lesa či záhrady, v ktorej môžu byť prítomné parazity, baktérie atď. Substrát čiže podstieľka má byť vlhká pozor nie mokrá.  Vrstva substrátu by mala byť pomerne hlboká, aby sa v ňom slimáky mohli zahrabať. V teráriu by nemala chýbať veľká nádoba s vodou, v ktorej sa slimáky môžu kúpať. (keramická ťažšia miska).

Do terária nepatria kamene, mohli by si ublížiť na ulitu – praskla by. Pridať môžete konár s machom alebo kus dreva. Ale nie je to potrebné.

V teráriu musí byť vždy k dispozícii zdroj vápnika, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu dostatočne pevnej ulity slimákov. Najlepším zdrojom vápnika je sépiová kosť, je pre ne životne dôležitá a potom budú krásne rásť na veľké slimáky s pevnou ulitou.

Ako krmivo je vhodná zelenina a ovocie, hlavne listová zelenina, napr. šalát, špenát, potom uhorky, z ovocia mrkva, jablko, hruška, melón. Pokiaľ takúto stravu zabezpečíte a budete v teráriu udržiavať vlhkosť, tak vodu na pitie nie je nutné podávať zvlášť. Pozor však na druhy zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú väčšie množstvo kyseliny citrónovej alebo šťavelovej. Paradajky neodporúčam dávať.  Ja občas pridávam na obohatenie stravy sušené krmivo pre akváriové rybičky vhodné sú gamarusy alebo daphnie.

Ak majú achatiny nevhodné podmienky, zaviečkujú sa v ulite a dlhší čas ich nevidíte vyliezť.  V takom prípade je treba pokúsiť sa o zlepšenie životných podmienok, slimáky potom treba umyť vo vlažnej čistej vode a po pár minútach by mali z ulity opäť vyliezť. Nikdy ich neumývajte ničím iným okrem čistej vody.

Pri manipulácii, obzvlášť pri vyberaní z terária, dávajte pozor, aby ste ich nevytrhli z ulity. Nechytajte ich za ulitu, ale keď sú prilepený na skle tak sa pokúste uvolniť ich nohu od skla miernym dotykom, ale nikdy ich neťahajte nasilu. Je to pre ne nepríjemné, môže to byť bolestivé. Zdravotné problémy môžu súvisieť aj s napadnutím rôznymi druhmi parazitov.

Slimáky druhu achatina sú hermafroditi, takže každému jedincovi sa v tele tvoria aj samičie pohlavné bunky (vajíčka) aj samčie pohlavné bunky (spermie). U tohto druhu však nedochádza k samooplodneniu, takže ak chcete odchovať potomstvo, musíte si zabezpečiť aspoň dvoch slimákov, ktorí si vymenia spermie. Oplodnené vajíčka kladú do substrátu a ďalej sa o ne nestarajú. Ak vajíčka necháte pri rodičoch, časom ich zožerú.

Vajíčka je dobré preniesť do samostatnej nádoby

ja som ich preložila najskôr do 0,7dcl pohára a neskôr do 5 litrového vystlaného lignocelom a prekryť ich tenkou vrstvou tohto substrátu. navrch som dala tenkú gázu preto aby po vyliahnutí neušli preč a ľahko z pohára, ale aj pre dostatočné vetranie.  Po niekoľkých cca 14 – 16 dňoch by sa mali vyliahnuť malé slimáky. Samozrejme je dôležitá starostlivosť .

V prvých dňoch života nepotrebujú kŕmiť, živia sa škrupinou vajíčka, z ktorého sa vyliahli, preto škrupinu neodstraňujte.

Potom sa živia rovnakou potravou ako dospelé jedince, pričom je opäť veľmi dôležité nezabúdať poskytnúť im zdroj vápnika a občas orosiť steny pohára vodou. Počet vajíčok sa pohybuje v stovkách, takže z vajíčok stačí ponechať len časť a z vyliahnutého potomstva len najzdatnejšie jedince.

xxx

 

60 komentárov k “Slimák africký – chov”

    1. Dobrý deň malé slimaciky môžete dať k dospelým až keď budú približne rovnako veľké. Inak by si mohli navzájom ublížiť.

      1. Dobrý deň, už vyše roka mám doma jedného slimáka afrického, raz sa mi stalo, že by sa zavieçkoval, ale stačilo mu vyčistiť akvárium a ovlažiť vodou a zas bolo všetko v pohode. Avšak teraz som si všimol, že už asi 4 dni nič nejedol a včera som dokonca aj zaviečkoval. Znova som ho ovlažil vodou, vyliezol, chvíľu mi lozil po ruke, ale aj keď som mu ponúkal jedlo(uhorku, pór, aj paradajku som skusil, aj keď by ju nemali jesť), tak sa ho ani nechytil. A znova mám pocit, že sa chce zavieckovať, čo sa s ním deje a ako to mám riešiť? Ďakujem pekne za reakciu

      2. Dobrý deň. Chcem sa len opýtať. Je normálne že sa mi už 3 dni nepohli zo sepiovej kosti? Mám dvoch krásavcov a každý má svoju a už fakt 3 dni sú v jednom kuse len na kosti. Ďakujem za odpoveď. Maťo

    2. @Katarína
      Dobrý deň malé slimaciky môžete dať k dospelým až keď budú približne rovnako veľké. Inak by si mohli navzájom ublížiť.

    3. Zdravím. Včera som vážil jedného fešaka a sme na 9,50 gramu, teším sa veľmi, chlapci sú úžasný, rastú a sú krásny

  1. Dobrý deň.
    S deťmi rozmýšľame nad chovom slimákov. Chcela by som sa opýtať aké veľké terárium potrebujú a ako rýchlo vyrastú.
    Ďakujem

    1. @Dominika
      Dobrý deň malé slimaciky môžete dať k dospelým až keď budú približne rovnako veľké. Inak by si mohli navzájom ublížiť.

    2. @Dominika
      Dobrý deň, rýchlosť rastu sa odvíja od veku a druhu slimáka, moje slimáky sú ešte mláďatá(majú 9mesiacov) a za mesiac vyrástli okolo 5cm. Ale záleží na veľkosti, na tom koľko sa dorastajú v dospelosti.
      Veľkosť terária by mala byť minimálne 1liter v boxe na 1cm ulity slimáka. Napríklad keď máte 1 slimáka, ktorý má napr. 13cm tak potrebuje minimálne 13litrovy box a kľudne aj väčší.

    3. Tak rýchlo ako ich budete kŕmiť. Moji rastú jak ďábli a zbožnuju vlaznu vodu a každý víkend majú fešaci velnes

  2. Dobrý deň ja mám menší problém s ulitou 🤷🏽‍♀️ Vyberám ho tak ako ste písala kvôli tomu že sa bojím aby som mu neuškodila.. ale dole pri nohe som si všimla že je ulita mäkká a jemne nalomená, bojím sa čo to môže byť ja som si istá že som jej nijak neuškodila ja 🤍

    1. Zdravím, ak majú prísun vápnika ulita sa dá sama dokopy 😃aj môj mal doslova prasknutú a zlomenú že mu tam časť chýbala a pekne mu dorástla 😊

  3. Dobrý deň, potreboval by som radu. Slimáky(asi 1,5 roka staré) sa mi zaviečkovali, už cca 2 týždne, dnes som zistil že v boxe majú malé mušky, čo s tým? Ďakujem.

    1. Kvoli muskam by nemal byt problem so zavieckovanim ten bude niekde inde. Musky mozu byt octomilky v pripade ze sa dostatocn neodstranuje nezjedena potrava a ta tam kvasi a hnije, v tom pripade staci odstranit zdroj a vycistit terarko, alebo smutivky ktore je zial mozne priniest si aj so substratom z obchodu. V tom pripade treba vymenit substrat, skusit bud inu znacku alebo sa zvykne dat na den dva do mrazaku. Niekto odporuca presusit v rure no tam sa moze spalit. Smutivky su nebezpecne tym ze sa rychlo mnozia a ak mate doma kvety mozu vam zamorit cely byt. Zavieckovanie slimakov byva sposobene nevhodnou starostivostou, (malo vlhkosti, zima, nedostatok potravy) pricina moze byt rozna. Treba ju odstranit potom slimaky jemne umyt vo vlaznej vode a mali by opat vyliezt.

    2. Riešením su aj svinavky obyčajne alebo ziziavka , čo je druh korovca ktorej každý dobre pozná nachádzajú sa skoro pod každým kameňom kôrov starich stromov sratka vsade kde je vlhko a tmavo … Neni sú môžno na Pohlaď prívetivé stvorenia ale su to k slimakom najidealnejsi spoločníci keďže pojedaju všetko čo už nevladnu slimaci dokonca aj ich vikali a larvi musiek jedine „minus“je že dokážu lozit po skle takze ak nechcete aby zdhli je potrebne mať plastové terarko ale daju sa zohnať aj exotické druhý pekné sfarbe su neškodné a preto vrelo odporúčam…

  4. Dobrý deň, kúpila som lignocel ktorý som podľa návodu zaliala a on nabobtnal. Časť som dala do terarka, slimákom a časť som dala do igelitového vrecka a zaviazala. Moja otázka je, že či sa s tým lignocelom niečo stane, alebo či bude ďalej vhodný pre slimákov.
    Ďakujem

  5. Dobrý deň,chcem sa opýtať dcérka dostala dvojdňového slimáka ako darček,ale stala sa jej nehoda.Na druhý deň ako mala slimáčika na ruke tak sa jej skotúľal na zošit z cca 15 cm výšky a teraz plače, že či žije.Nakoľko nevidíme jeho pohyb je šanca,že to slimáčik prežil?Ako sa uistíme,že je v poriadku? Ďakujem

    1. Aj mne spadol slimák s ruky hneď prvý deň mne kamarátka povedala že ho mám umyť.
      Ja som ho umyla a vyšiel vonku z ulity .

  6. Dobrý deň, v jakom veku si slimáky vytvoria oplodnenie vajíčka tak približne pretože moje slimáky sú staré 2 roky a 3 mesiace cca a niektorý majú tiež slimákov a sú mladší asi pol roka myslím približne od mojich a už majú oplodnené vajíčka, som trochu zmätený🤔

  7. Zdravím, chcela som sa opýtať ako zistím či slimáky už hybernuju alebo sú zaviečkované, naše sú zatiaľ aktívne, len chcem mať nadhľad, ďakujem.

    1. Zavieckovane su vtedy keď sa im nepáčia podmienky terária vecinou teplota a vlhkosť spravia si vo vileze perletove viečkom , dokážu takto prežiť az 40dni ak ich chcete dostať vón staci ich namočiť letnou vodou “ spraviť im ideálne podmienky“

  8. Dobry den, prosim dnes mi spadol slimak asi z vysky 1 m, rozbil sa mu pancier na viac casti, chvost cely odpadol.
    Ako ho mozem zachranit ? Ma 2 roky a je dost velky. Je to africky slimak.

    Dakujem za odpoved.
    Darina

    1. zdravím nechovam dlho ale skusim na stenách visia ked je moc mokro v substráte mozno z toho aj ten povlak a ked sa jedia navzájom asi majú malo vápnika sépiovu kosť majú? skúste gamarusy ak ju nechcú moji sa idu zabiť za nimi ale nie denne a nemáte príliš velky priestor ze nevedia tu stravu nájsť?

  9. Dobrý deň, moje slimaky su stale schovane chodia sa iba najest. Aku maju aktivitu cez den lebo neviem ze ci je to normalne. dakujem za odpoved

    1. @Simeon
      Oni sú nočné živočíchy ….ale je to vporiatku ze zajdu aspoň na to jedlo ….keď tak ich postriekajte vodou a maly by vyliesť ….

  10. Dobrý deň. Mám otázku. Uhynul mi slimáčik Achatina achatina biela noha.Večer ešte som žiadnu zmenu nevidela.Ráno ale už bol vylezený z domčeka na 90% a už nemal tvar a nepríjemne páchol. 😪 Skrátka uhynul. Mal asi 5rokov. Ale mám ešte 2 jeho súrodencov čierne nohy. Otázka: Musí mi stačiť umyť terárko vodou? Alebo môžem použiť niečo iné? Akože dezinfekcia napr. octom? Koľko počkať potom so znova zabývaním? Zatial sú v plastovom boxe a majú všetko úplne nové. Ďakujem za odpoveď.

  11. Dobrý deň, chcem sa spýtať či môžem použiť a či mu to neublíži pre môjho slimáka drevenú hobľovinu namiesto kokosovej drti. Ďakujem.

  12. Dobrý deň. Ako často achatinky rodia vajíčka? Mam na mysli ci raz ročne alebo každý mesiac ? 😄vopred ďakujem za odpoveď

  13. Dobrý deň.
    Uvažujeme nad kúpou slimáka afrického. Keďže občas cestujeme, zaujímalo by ma, ako by znášal približne dvojhodinový presun (aj s teráriom) a opateru v inej domácnosti.
    Ďakujem pekne.

  14. Dobrý deň, mám slimáka je starý 1rok.
    Včera mi utiekol a neviem ho nikde nájsť.
    Neviete mi prosím niekto poradiť či by som ho vedela na niečo nalákať alebo podobne?
    Ďakujem

  15. Dobrý deň.
    Chcem sa Vás opýtať prečo mi slimák kladie vajíčka mimo teráriá.?Len tak sem tam…Dnes to boli 4 ks….
    Ďakujem za každú odpoveď.

  16. Dobry vecer,

    pred cca mesiacom sme nasli v lese africkeho slimaka cca 20 cm. Niekto ho tam vyhodil asi, mame ho v akvarku, ma podstielku z kokos.vlakien a stravu. Nemame nanho cas, preto by sme ho chceli darovat, ak mate zaujem. Nechceme ho dat niekomu bez skusenosti.
    Dakujem za odpoved
    Svigarova

  17. Dobrý deň, poznáte prosím veterinára ktorý ma v špecializácii aj slimáka afrického? Súrne potrebujem kontakt. Ďakujem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *