Bezlepkové jablkové pité

Mám dobrého kamaráta, skvelého človeka. Je “bezlepkáč”.  Občas mu upečiem bezlepkové pečivo, kvôli nemu som si založila aj bezlepkový ryžový kvások a naučila sa čo to upiecť bez lepku . Nadišiel deň, kedy som ho chcela prekvapiť a potešiť a tak som mu upiekla jablkové pité s jablkami z našej záhrady. Poznáte to isto aj vy, aké je úžasné urobiť radosť druhému, keď to nečaká, vtedy je tá radosť obojstranná. Tak to má byť. Šíriť dobro ďalej . A tento môj kamarát, ktorého aj moji zbojníci majú veľmi radi aj s jeho Ťapkou,  tiež šíri dobro a lásku ďalej, pomáha druhým kde sa dá. Je dobrý človek.

Na koláč som použila univerzálnu bezlepkovú múku Schär.  Zamiesila som takmer rovnako, ako keď robíte linecké maslové cesto.

250g bezlepková múka 

200g práškový cukor

1 vajíčko

štipka soli 

125g maslo 

Plnka – postrúhané jablká, cukor, škorica

Zamiesila som najskôr v mise aby sa všetko prepojilo

potom na doske spracovala do “bochnika” a nechala som v chlade odpočívať 20min zabalené vo folii, aby neobschlo cesto

Následne na doske vyvaľkať a vložiť do formy na pečenie (použila som papier na pečenie, alebo môžete vymastiť maslom a vysypať múkou formu) . Zvolila som plech práve typický pre taký druh koláča . Páči sa mi ten vlnkovaný okraj .

Cesto som po bokoch mierne zodvihla a pritlačila rovnomerne , vrch cesta som potrela domácim jahodovým džemom (jablká boli ešte mierne kyslé) , vysypala jablká (už ochutené)

navrch môžete urobiť mriežku alebo sa pohrať s rôznymi tvarmi

Koláč sa piekol vo vyhriatej rúre na 200st cca 22min

Koláč je veľmi krehučký práve kvôli bezlepkovej múke . Ale nič mu neubralo na chuti. Podľa toho akou rýchlosťou zmizol na taniere a do bruška  bolo dôkazom, že chutil a nielen obdarovanému kamarátovi ale aj jeho priateľom, ktorým “bezlepková” varianta koláča nevadila . Som šťastná ako občas malo stačí k radosti a k spokojnosti. Je úžasne urobiť druhým radosť obyčajným koláčikom. Kto pečie a zvŕta sa v kuchyni rád, tak vie koľko práce a času to obnáša. Ale keď pečenie je radosť tak sa dá zvládnuť všetko.  Majte sa krásne a urobte aj vy radosť akokoľvek niekomu kto to neočakáva. A nakoniec som išla odniesť plnú krabicu dobrôt. Aj banana bread s bielou čokoládou aj mini zemiakové pagáčiky s medvedím cesnakom. Dali by ste si ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *