Naša Včelnica

Niečo úžasne je pozorovať včely. Je krásne ich môcť detailne  sledovať a ešte úžasnejšie, keď aj rozumiem čo sa deje ako sa to deje, prečo sa to deje. No a najlepši je ten výsledný produkt. Med. Náš med. Od našich včielok.

Tento rok 2019 sme začali so stratou jedného včelstva. Veľmi nás to mrzelo. Celkovo nielen na Slovensku ale v celej Európe padlo veľa včelstiev. Do toho prišlo na prelome apríl – máj silné ochladenie a dlhé obdobie dažďov. Takže včielky spapali všetky zásoby medu a bolo ich treba ešte aj dokrmovať, aby prežilo včelstvo. Prišlo obdobie rojenia , naše to zvládli , ostali pokope.  Ocko pravidelne každý týždeň kontroloval stav včelstva, či si nepostavili matečník, kde by sa mala zrodiť nová kráľovna , aby tá staršia mohla s istou časťou včiel opustiť úľ . Nestalo sa. Na fotke je kráľovna matka označená zelenou značkou.

Potom prišla náhodne ponuka na odloženec a ja som neváhala a išla som pre dva odložence k skúsenému včelárovi. Každý na piatich rámikoch.

Ocko tak dostal cca 40 000 včielok k meninám. Hoci som vedela, že máme dva úle pripravené pre včielky , no neuvedomila som si, že do úľa treba ešte poskladať ramiky a zataviť medzistienky.

Takže Ocko mal radosť no i hneď starosť. O nové včelie rodiny sa bolo treba primerane postarať.

Keď je možnosť vždy idem rada pomôcť pri obhliadke včelstva , či už aspoň zdokumentovať stav alebo sa niečo nové naučiť.

Teraz prišiel čas na zistenie koľko medu a akého naznášali naše včielky z veľkého hlavného úľa. Ide sa stáčať med. Od našich včielok. 

Med treba najskôr odviečkovať

nasledne vložiť do medometu a krútiť a krútiť

A nakoniec vypustiť medik .

Deti sú nadšené, keď vidia čo nám včielky nanosili a vidia ako sa spracováva med .Máme agátovo lipový. Zo 4 rámikov cez  8kg medu.

9A473CA6-18F8-413D-9F4A-

 

 

2 komentáre k “Naša Včelnica”

  1. Prosím Vás, na obrázku pod ktorým je text : Ocko tak dostal cca 40 000 včielok k meninám.
    Koľko je tam úľov? Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *