Madreissanty – croissanty z lievito madre

  • Deťom som chcela urobiť radosť. Majú croissanty radi. No isteže tie z obchodu, nadýchané, mäkkučké, plnené, sladučké … Tak vyšiel konečne čas sa im trošku venovať. Nedajú sa urobiť raz dva. Predsa ak sú z kvásku či z lievito madre, chce to svoj čas a trpezlivosť. No výsledok však za tú námahu stojí.

Prešla som si na nete veľa receptov, na Pintereste, na Instagrame , videla som aj videa šikovných pekárov.  No veruže dlhá príprava a maslo studené a prekladať a zase chladničkové či mrazničkové tuhnutie a znovu prekladanie cesta … na toto ozaj niet u mňa času. Kto ma pozná vie, že v pokluse som neustále. Tak som si povedala, že to teda skúsim inak, po svojom. Veď croissanty sú len pre nás a nejako to dopadne.

(Po vyše mesiaci update aj s prekladaním aj s tuhnutim cesta v chladničke – foto na konci článku)

Tak teda najskôr je potrebné si z lievito madre urobiť predcesto cca 3-4 hodiny, potom zamiesiť cesto, chladničková pomalá fermentácia aspoň 8-12 hodín , následné mierne ohriatie cesta na takmer izbovú teplotu, valkanie, prekladanie, „maslovanie“ (250g masla mi príde zbytočne veľa, tak som dala len 50-70g max) a znovu prekladanie (tu som vynechala ďalsie tuhnutie cesta v chladničke či rýchlejšie v mrazničke), vyvalkanie, nakrájanie na trojuholníky,  prípadné plnenie croissantov, zatočenie, uloženie na plech a znovu kysnutie na plechu aspoň 4-8 hodín. To aby ste mali predstavu koľko času treba na prípravu a vedeli si zariadiť svoj čas. Isteže väčšinu času urobí za vás chladnička a potom oddych na plechu, no aj tak na to nemôžete zabudnúť.

—> Na druhý krát (fotky nižšie) som dala tak ako má byť 125g masla a aj som poctivo prekladala cesto.

Na predcesto budete potrebovať :

130ml mlieka  

250ml šlahačkovú smotanu

180g lievito madre

1 kl medu 

220g manitoby alebo pšeničnej hladkej špeciál 00 

Predcesto bude hotové za 3-5 hodín, krásne naberie na objeme.

Cesto :

hotové predcesto 

1 vajíčko

80g práškového cukru

1bal  vanilkový cukor

5g soli

80 zmäknutého masla 

380g manitoby alebo pšeničnej hladkej špeciál 00 

V závislosti od veľkosti vajíčka a akú má múka savosť, buď pridáte maslo, ak je cesto drolivé, alebo pridáte múku, ak je príliš lepivé a neoddeľuje sa počas miesenia od stien misy.

Cesto po zamiesení sformujete do bochníka a zakryté odložíte do chladničky na 8-12 hodín.

Cesto aj počas pomalšej fermentácii pekne naberie na objeme za ten čas.

Po uplynutí času sa  cesto z chladničky vyberie a nechá na linke na chviľkucca hodinu  aklimatizovať, ľahšie sa bude pracovať s mäkším ako so stuhnutým cestom. Cesto vyvalkať na obdĺžnik a tromi prstami či stierkou potrieť mäkkým maslom. Preložiť akoby do obálky a znovu prevalkať na obdĺžnik.

—> update – dala som 125g masla. To som najskôr rozvalkala v zloženom pečiacom papieri (ide to lepšie ako vo fólii) a taký rozvalkany obdĺžnik masla som položila do stredu cesta,  zabalila ako obálku a rozvalkala. Do chladničky na 30min aby cesto zatuhlo a potom znovu rozvalkat. Vždy valkam len do jednej strany odomna smerom dopredu. Nie do bokov. Preložiť cesto na 3x. A znovu schladiť. Opäť rozvalkať len jedným smerom a už sa môžu vykrajovať trojuholníky.

Povykrajovať   trojuholníky. Šírka jedného 10-11cm.

Časť som naplnila kinder čokoládou, tá sa nerozpúšťa a pekne ostáva vnútri ako plnka.

Croissanty po stočení sa uložia na plech (na fóliu na pečenie či na papier) a nechajú znovu oddychovať a kysnúť 4hodiny.

Podľa teploty v kuchyni , či v špajzy. Keď je teplo podkysnú rýchlejšie. Pred pečením potrieť rozhabarkovaným vajíčkom s mliekom.

Vyhriať rúru na 220st, po vložení plechu s croissantami stiahnuť teplotu na 200st piecť 10min, opäť stiahnuť teplotu na 170st a dopiecť cca 15min.

A teda po mesiaci update a vyzerajú takto :

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *