Chlieb „z ľanovej Dolinky“

Chcela som vyskúšať recept „bez ničoho“ , myslím bez všetkých tých povinne voliteľných potrebných činností okolo prípravy cesta na chlieb.  No a vyšlo to. Samozrejme prečo by nemalo ak sa dodržia isté postupy činnostné a časové. Ale skúsim to aj „normálne“ čiže s rozkvasom, autolýzou, prekladaním a kysnutím v teple. A potom porovnám.

V rámci III. online kurzu kváskovania sa ma poniektorí pýtali či je dôležitá autolýza a  rozkvas aj prekladanie . Vždy som odpovedala, že podľa mojich skúseností áno, je to vhodné. No a teraz sa mi moje presvedčenie „poněkud“ pokazilo, hoci stále som presvedčená o dôležitosti tých zdĺhavejčích činností aj fermentácie a prekladania.  Čo je ale super, že ak niekto nestíha v týždni piecť, môže si pripraviť aj tento chlebík a bude dobrý. Ozaj je veľmi dobrý. Plný ľanu. Alebo iných semiačok čo si môžete pridať.

Jediné čo si treba urobiť vopred je zápara z ľanu.

  • 50g ľanu zaliať 140g vriacej vody, zamiešať a nechať vychladnúť. Potom pridať do cesta.  Po vychladnutí z toho vznikne taká „gelová“ hmota.

Ďalej všetko z uvedeného nižšie zamiesiť spolu.

Preložiť do misy a zakryté nechať v chladničke kľudne aj viac ako 12 hodín , ale minimálne z večera do rána alebo z rána do večera.

Potrebujete:

  • 15g kvásku
  • 430g pšeničnej hladkej múky (T650)
  • 60g ražnej celozrnnej alebo hladkej múky (ja som dala CZ)
  • 350g vody
  • 10g soli
  • zápara

Po čase dlhej fermentácie cesta v chladničke , cesto vyberiete na linku a necháte dve hodiny ohriať na izbovú teplotu. A teraz máte dve možnosti. Môžete cesto stočiť do ošatky a po vykysnutí v ošatke cca 90 min piecť, alebo hneď po stočení do ošatky cesto znovu zakryté vložiť do chadničky. Moje cesto odpočívalo v chladničke ďalších 24hodín.

A potom rovno na horúcu liatinu a do rúry.Piekla som v 10min na 250st a po odkrytí 25min na 200st.

Vyšiel ozaj pekný bochník, krásne farebne zladený a striedka s malými okami jemná a nadýchaná.

Ja som spokojná. Isto budete aj vy. Tak smelo do pečenia priatelia chleba!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *